Čitanje – Ima li tu zabave za decu? Naravno!
“To je tako jednostavno, kao da brojiš do tri. Dovoljno je samo da poželiš, uzmeš malo vilinske prašine i onda malo vežbaš.” – reče Petar Pan, osmehujući se.
Volite li da čitate? Pravite li možda sve one spiskove knjiga kojima ćete se uskoro posvetiti? Ili su vam možda čitanje deci pred spavanje, dok sede na noši, 🙂 ili kao deo igre, omiljeni rituali?
Mnogi stručnjaci prepoznaju čitanje kao izuzetno važno za opšti razvoj jezika i pismenosti, ali i unapređenje vokabulara. Osim toga, smatra se i da doprinosi stvaranju pozitivnih stavova prema čitanju generalno, pogotovu u kasnijem periodu, što se direktno odražava i na stav prema učenju i buduća akademska postignuća deteta. Jedan od poznatih psihologa, Vigotski, je čak tvrdio da su jezik, odnosno konstantno pričanje i obraćanje deci povezani sa kognitivnim razvojem (učenje, pamćenje, mišljenje, opažanje) zbog čega je čitanje preporučivao od najranijeg doba. I ne samo to, ovo je ujedno i sjajan način da učvrstite veze sa svojim mališanima, na emotivnom nivou. Da zajedno provodite vreme kvalitetno i da putujete u neke izmišljene svetove, da stvarate nova prijateljstvo, spašavate svet od nevolja i da maštate…
Čitajte na srpskom, engleskom, nemačkom ili kineskom jeziku. Čitajte, jer dete koje čita je odrasla osoba koja razmišlja svojom glavom.
Neka čitanje bude avantura. Postignuće. Istraživanje. Naša omiljena čitalačka akcija počinje štampom tabele na slici. Onda – pravila nema, sem da obojite krunu kada ispunite neki izazov. Zabavite se i napravite porodičnu akciju čitanja. 🙂
Napisala: Jelena Umićević Bogunović