GMAT – vrata ka daljem školovanju u inostranstvu
GMAT (Graduate Management Admission Test) jedan je od široko priznatih međunarodnih ispita koji je potreban za upis na diplomske, postdiplomske ili master studije fakulteta za poslovne studije i menadžment (MBA – Master of Business Administration). Veliki broj fakulteta širom sveta na osnovu postignutih rezultata na GMAT ispitu procenjuje sposobnost kandidata za dalje studiranje iz oblasti poslovanja i menadžmenta.
U daljem tekstu opisaćemo ukratko format ispita, i dati najvažnije informacije koje se tiču pripreme, prijave i polaganja.
Format ispita
GMAT ocenjuje verbalne, analitičke i matematičke sposobnosti kandidata, iako u nazivima segmenata nigde nećete pronaći reč matematika. Format ispita je kompleksan i zahtevan jer uz dobro poznavanje engleskog jezika i primenjene matematike, podrazumeva i dobru primenu logike, kao i veštinu kritičkog razmišljanja i rešavanja problema.
GMAT se sastoji iz četiri dela:
1. Evaluacija analitičkog pisanja – analiza argumenta (Analytical Writing Assessment).
2. Evaluacija integrisanog rasuđivanja – donošenje zaključaka, interpretacija grafikona,
analiza tabele (Integrated Reasoning).
3. Kvantitativni deo – analiza podataka i rešavanje problema (Quantitative).
4. Evaluacija jezičkih veština – razumevanje pročitanog teksta, kritičko rasuđivanje i
ispravka rečenica (Verbal).
Svaki deo ispita se sastoji iz određenog broja pitanja, i radi se u određenom vremenskom okviru. Ispit se radi na kompjuteru, i program podešava težinu pitanja na osnovu prethodnog odgovora kandidata (što bolji/lošiji odgovori na prethodnim pitanjima, to će sledeća pitanja biti teža/lakša).
Priprema za matematički deo ispita – Quantitative
Deo ispita koji pokriva znanja i veštine u oblasti primene matematike u rešavanju praktičnih problema se sastoji iz dva segmenta:
Problem Solving – rešavanje problema,
Data Sufficiency – analiza podataka.
Oba dela testiraju Vaša znanja i veštine iz oblasti aritmetike, elementarne algebre i široko poznatih koncepata geometrije u ravni (planimetrija) i prostoru (stereometrija). Ne testiraju se znanja iz kompleksnijih oblasti koje su standardan deo našeg srednjoškolskog gradiva kao što su, na primer, trigonometrija, logaritmi, izvodi i integrali.
Priprema za jezički deo ispita – Analytical Writing Assessment and Verbal
Analytical Writing Assesment je deo ispita na kom se testira pismena produkcija, i podrazumeva pisanje eseja na zadatu temu.
Verbal – jezički deo ispita uključuje tri segmenta: razumevanja pročitanog teksta, kritičko rasuđivanje i ispravak rečenica.
GMAT ne ocenjuje isključivo poznavanje engleskog vokabulara i gramatike, već i shvatanje i aktivnu upotrebu metafora, idioma, stilskih figura i kompleksnih izraza, kao i analitičku sposobnost razumevanja engleskog jezika.
Integrated reasoning
Evaluacija veština integrisanog rasuđivanja je novi deo ispita koji podrazumeva objedinjavanje kvantitativnih i jezičkih veština kako bi se analizirao dati problem i kako bi se došlo do najadekvatnijeg rešenja. Ovo je jedna od ključnih veština koja se u današnjem poslovnom svetu veoma ceni.
Prvi korak – testiranje
Prvi korak u pripremi za GMAT ispit je dijagnostičko testiranje poznavanja engleskog jezika, kao i testiranje poznavanja matematike. Na samom testiranju, pored procene nivoa, imate priliku i da se konsultujete sa predavačima o dinamici pripreme i svim potrebnim koracima kako biste se uspešno pripremili za ispit.
Potrebno predznanje
Poželjno je da već budete na B2 jezičkom nivou, kao i da imate određeno predznanje iz matematike, kako biste moglu da počnete sa pripremom za ispit. Ukoliko nivo znanja nije dovoljan na samom početku, prvi korak je raditi na podizanju nivoa znanja, i tek nakon toga je moguće otpočeti pripremu za ispit. Bez toga, teško je moguće ostvariti dovoljno dobar broj bodova na ispitu kako bi se upisali na željeni fakultet.
Prijava ispita i lokacija polaganja
Prijava GMAT ispita radi se onlajn na zvaničnom MBA sajtu. Ispit se inače radi na kompjuteru u jednom od zvaničnih centara za polaganje ispit, ali zbog promena nastalih usled pandemije COVID-19, od juna 2020. GMAT ispit je moguće polagati i onlajn, od kuće (The GMAT™ Online exam). Onlajn ispit se sastoji iz tri dela: Quantitative, Verbal, and Integrated Reasoning, dok se pisanje eseja (Analytical Writing Assessment) ne radi.
Nakon polaganja, na zvaničan rezultat uglavnom se čeka od 20-30 dana. Na ispit je moguće izaći maksimum 5 puta godišnje, i nakon što se položi, ispit važi 5 godina.
Koliko vremena je potrebno za pripremu?
Ovo pitanje posebno naglašavamo jer je jedno od najčešćih kada je u pitanju učenje jezika i priprema za neki od međunarodnih ispita. Odgovor nije lako dati, jer da bismo uradili dobru procenu vremena, moramo uzeti u obzir sledeće faktore:
- Startnu poziciju (trenutni jezički nivo/trenutni nivo poznavanja matematike).
- Vreme koje možete posvetiti 1. časovima 2. domaćim zadacima i samostalnom radu kod kuće (napredak je individualan i zavisi od mnogih faktora).
- Rokove za prijavu na željene fakultete.
Osim navedenog, moramo razmotriti i vreme potrebno za:
- Pripremu potrebne dokumentacije za prijavu na fakultete.
- Prijavu ispita u zvaničnom ispitnom centru.
- Odlazak na polaganje u najbližem ispitnom centru.
- Čekanje na dobijanje zvaničnih rezultata (oko 20-30 dana).
Ukratko, priprema za ispit je kompleksna i najbolje je početi na vreme.
“Give me six hours to chop down a tree and I will spend the first four sharpening the axe.” A. Lincoln
Korisni linkovi:
https://e-gmat.com/blogs/what-is-the-right-time-to-take-the-gmat/
https://www.mba.com/exams/gmat?nav=header
https://www.mba.com/exams/gmat-online?nav=header
http://crown.edu.rs/pitali-ste-nas-koliko-je-vremena-potrebno/