Kako da motivišemo decu da uspešno uče kod kuće?
Vreme u kome živimo je bez sumnje period raznih izazova, tokom kojeg su naše roditeljske, moralne, profesionalne, kulturne i političke vrednosti stavljene na proveru.
Sa druge strane, situacija u kojoj se trenutno nalazimo nam pruža mogućnost da poboljšamo naše motivacijske tehnike kao roditelji i kreiramo novu životnu i radnu sredinu naše dece.
Jedan od izazova sa kojim se roditelji trenutno suočavaju, jeste kako da motivišemo decu da uče kod kuće, u nestandradnim uslovima. Pored ovog zahteva, roditeljima se nameće i pitanje kako uspešno da izbalansiraju sve poslovne obaveze sa novim porodičnim zahtevima i obavezama kod kuće. Međutim, ovom problemu ćemo se više posvetiti i pisati u nekom od narednih članaka.
Pre svega, u situaciji opšte neizvesnosti, jako je bitno sačuvati kontrolu i održati fokus na onim stvarima koje možemo da kontrolišemo. U kontekstu održavanja dnevnog reda i rutine na koju smo navikli, za početak predlažem kreiranje nedeljnog plana obaveza i aktivnosti. Plan kreirajte zajedno sa detetom, zato što će te tako pokazati da uvažavate njegovo mišljenje i potrebe. Takođe, na ovaj način veća je verovatnoća da će dete shvatiti njegovu važnost, kao i važnost njegovog pridržavanja.
Držite se planiranih aktivnosti i ne odustajte od njih. Na ovom koraku, važno je da roditelji budu istrajni i dosledni, zato što su upravo oni odgovorni za kreiranje radne discipline, kao i radnih navika kod deteta.
Ukoliko je materijal za učenje koji deca dobijaju nestrukturisan i nedosledan, pomozite detetu pri organizaciji svih školskih obaveza. Ovo podrazumeva pomoć oko sortiranja domaćih zadataka i literature za učenje.
Prilikom obavljanja pojedinih kućnih obaveza, dozvolite detetu da samostalno odaberu: vrstu, način i vreme izvođenja predviđenih aktivnosti. Na primer, pitajte ga da li želi da usisa kuću ili da opere sudove.
Naučite dete kako da nauči da uči. Bez obzira da li je dete u školi već obrađivalo gradivo vezano za najefikasnije metode učenja, predlažem da sa detetom detaljno proučite tehhniku Mapiranja uma. Ona će detetu pomoći da na izuzetno jednostavan i efikasan način zapamti i razvrsta veliki broj informacija.
Iskoristite mogućnost novih tehnologija. U slučaju da dete pokazuje znake nezadovoljstva ili očiglednih poteškoća pri samostalnom učenju, pomozite mu da organizuje zajedničko učenje sa nekim od svojih prijatelja iz razreda korišćenjem raznih platformi kao što su ZOOM, You tube, Facebook live ili Skype. Takođe, učenik koji je dobro savladao određeno gradivo će najbolje umeti dalje da ga objasni svom vršnjaku koji ima teškoće.
Slušajte svoju decu. Empatija je sposobnost da razumemo osećanja, želje i namere drugih i pomaže nam da bolje shvatimo tuđe ponašanje. Jedino na ovaj način možemo preduzeti pravu meru, doneti odluku ili dati savet, kako bi ublažili negativne emocije sa kojima se dete suočava.
Nagradite dete za dobro ponašanje ili postignuće. Pod nagradom se nepodrazumeva odmah materijalna nagrada (kao što je kupovina omiljene igračke ili slatkiša). Nagrade mogu biti i verbalne i neverbalne. Pohvalite dete za dobro urađen zadatak ili obavljen posao ili ga zagrlite kako biste mu pokazali priznanje za postignut uspeh.
Na kraju, vi ste detetu najbolji model za identifikaciju, zbog čega je neophodno da svojim primerom i ličnim kvalitetima i postignućima, pokažete detetu kakvom ponašanju treba da stremi. Jedna od stvari u kojima možete biti uzor je isticanje važnosti učenja. Pokažite pozitivan stav prema učenju, usavršavanju i novim saznanjima, čime će te podstaći svoje dete da više istražuje i otkriva sredinu oko sebe.
Ukoliko vam je ova tema bila korisna i zanimljiva, savetujem vam da pročitate i članak pod nazivom ’’Budućnost učenja’’, koji govori o izazovima i problemima sa kojima se mladi susreću u savremenom obrazovanju.
Autor: Sandra Živanov (diplomirani psiholog – master, sa orijentacijom ka oblasti pedagoške i poslovne psihologije)
1 Comment
Vrlo koristan tekst jer nudi konkretne primere od pomoći! 👏